Styregruppe og personale

foto-so-sep-2015 Registerleder: Forskningsleder, professor, overlæge, dr.med. Søren Overgaard,

Ortopædkirurgisk Afdeling O, Odense Universitetshospital,
Sdr. Boulevard 29 5000 Odense C. Tlf. + 45 20 63 40 79

Email: soeren.overgaard@rsyd.dk

Sekretær: Kvalitetskonsulent Anne Haagen Hjelm,
Kompetencecenter for Klinisk Kvalitet & Sundhedsinformatik
Oluf Palmes Allé 15 8200 Århus N.

Tlf: 78 41 39 86

Email: Anne.Hjelm@stab.rm.dk

Styregruppe

Professor, Overlæge Dr. Med. Søren Overgaard, Odense Universitets Hospital (registerleder, Region Syddanmark). Email: soeren.overgaard@rsyd.dk

Overlæge, Ph.D. Claus Varnum, Vejle Sygehus (Region Syddanmark). Email: Claus.varnum@rsyd.dk

Overlæge, Ph.D Kirill Gromov (Region Hovedstaden). Email: Kirill.gromov@regionh.dk

Overlæge, Ph.D. Mogens Berg Laursen, Aalborg Universitets Hospital (Region Nordjylland). Email: mola@rn.dk

Overlæge Leif Broeng, Køge Sygehus (Region Sjælland)

Overlæge Martin Lamm, Aarhus Universitets Hospital (Region Midtjylland). Email: martin.lamm@aarhus.rm.dk

Overlæge dr. med. Søren Solgaard, Gentofte Hospital (Repræsentant for Dansk Selskab for Hofte og Knæalloplastik Kirurgi, DSHK). Email: Soeren.Solgaard@regionh.dk

Nanna Kæstel Petersen (Patient repræsentant)

Klinisk epidemiolog Pernille Iversen, RKKP’s Videncenter. Email: perniv@rkkp.dk

Kvalitetskonsulent, Anne Hjelm, RKKP’s Videncenter (repræsentant for dataansvarlig myndighed, Region Midtjylland). Email: Anne.Hjelm@stab.rm.dk

(Statistikker Philip R. Nielsen, RKKP’s Videncenter*)

*ikke styregruppe medlem